Малките сърнета вече се появяват в горите – какво да правим?
Министерството на околната среда и водите и Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ съобщават, че вече се наблюдават новородени сърнета и еленчета в природата. С тази новина идва и важно напомняне към всички, които обичат разходките из горите:
👉 Не докосвайте, не приближавайте и не отнасяйте със себе си малките животни, дори и да изглеждат сами или безпомощни.

Те не са изоставени – майката е наблизо
Да, новородените сърнета изглеждат беззащитни и сякаш се нуждаят от помощ, но през първите седмица-две от живота си те умишлено се крият в храстите или тревата, докато майка им е на паша. Тя редовно се връща, за да ги кърми.
В случай на опасност майката може да се отдалечи умишлено, за да отвлече вниманието на хищника и да предпази малкото. През това време, сърнето инстинктивно остава неподвижно и разчита на естествената си камуфлажна окраска, която го слива със заобикалящата среда.
Защо не бива да ги докосваме?
Малките животни будят умиление, но всяко човешко докосване или приближаване може да остави миризма, която ще отблъсне майката или ще доведе до нежелано поведение. Животното може да се уплаши, да бъде отблъснато от майката или да привлече хищници.
✅ Най-добре е да ги наблюдавате от разстояние, за кратко и безшумно. За тях човекът е непозната заплаха – възможен хищник.
Кога и как да подадем сигнал?
Има ситуации, в които наистина е необходимо да се намеси човек – например, ако малкото животно е:
- паднало в ров или шахта
- очевидно наранено
- изложено на непосредствена опасност
В такъв случай не предприемайте самостоятелни действия, а се свържете с компетентните органи:
📞 Телефон 112 – съобщете случая и ще бъдете насочени към съответните Регионални дирекции по горите или Държавни горски и ловни стопанства.
Нека всички, които обичат природата, да се отнасят към нея с разбиране и отговорност. Малките сърнета и еленчета не се нуждаят от нашата намеса, а от тихо, уважително присъствие и грижа за тяхната среда.