Изключително археологическо откритие край София
В рамките на археологически проучвания, финансирани от Столична община по програма „Култура“, беше открита уникална триъгълна каменна кула, датирана от края на II – началото на III век.
Разкопките се провеждат в крепостта Кокалянски Урвич, а откритието е дело на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова.
Какво представлява находката?
Кулата е разкрита на дълбочина 1,7 метра, като се отличава с необичаен триъгълен план – рядко срещана архитектурна форма за този период. Масивният каменен градеж се смята за съвременен на римската Сердика, което го прави най-ранната структура, откривана досега на територията на Урвич.
Сред находките са и монети от времето на император Каракала (211–217 г.), които затвърждават датировката на съоръжението.
Историческа приемственост
Археолозите са идентифицирали многократни преправяния и укрепвания на структурата през вековете. Особено ценна е византийска монета от управлението на Исак II Ангел (1185–1195 г.), свидетелство, че кулата е била използвана поне 1000 години като стратегически обект.
Урвич – крепост на знание и дух
Проектът е част от инициативата на Националния исторически музей – „Домът на двуглавия орел“, чиято цел е социализация и популяризиране на крепостта. В рамките на дейностите са монтирани и нови указателни табели, които ориентират посетителите и ги запознават с най-значимите находки.
🔗 Повече информация и новини: kokalyanskiurvich.com
Защо това е важно?
Крепостта Урвич не е просто място на съпротива – тя се утвърждава като безценен източник на знание за българската и балканската история. Новото откритие разкрива ранните етапи на укрепването на района, още от времето, когато София е била римска Сердика.