Обединение „Бъдеще за туризма“ с инициативи за законови промени
промени в Закона за туризма
Обединение „Бъдеще за туризма” (ОБТ) предприе законодателна инициатива и внесе 11 предложения за промяна в Закона за туризма и някои подзаконови нормативи в Министерството на туризма.
Основен акцент: Спорните текстове в закона
Най-същественото предложение на ОБТ е свързано със спорни текстове в закона, които позволяват на някои субекти да предлагат туристически пакети и да извършват дейност без договор и застраховка „Отговорност на туроператора”.
„Те влизат в противоречие с останалите текстове в Закона за туризма, според които туристическият пакет се комбинира и предлага единствено от туроператор, лично или чрез туристически агент. За да се извършва дейност като туроператор, субектът следва да е регистриран като такъв и да притежава застраховка в случай на фалит”, коментира адвокатът на ОБТ Мария Кръстева.
Борба със сивата икономика
За да бъдат преодолени проблемите, свързани с извършване на дейност от лица, които не са туроператори или туристически агенти, е необходимо да се урегулира предоставянето на туристически пакети за период по-кратък от 24 часа, които не включват настаняване.
Според Павлина Илиева, председател на ОБТ, „тази липса на прецизност и съгласуваност между отделните разпоредби генерира сива икономика в особено големи размери и заема голям дял от туристическата дейност в България”.
Предложения за защита на детските и ученическите пътувания
ОБТ настоява договорите за детските и ученическите пътувания да се сключват с техните законни представители – родители и настойници, като се промени и съответната наредба на Министерство на образованието и науката.
Засилване на правомощията на министъра на туризма
Сдружението счита, че трябва да бъдат засилени правомощията на министъра на туризма за установяване на административни нарушения, включително чрез разкриване на нови щатове. Досегашната практика показва, че тази дейност, извършвана основно от Комисията за защита на потребителите, е неефективна, особено в борбата със сивата икономика.
Затова от ОБТ предлагат да се обособят три нива на контрол под егидата на Министъра на туризма:
- На местно ниво
- На ниво институции
- На ниво Министерство
По-строги административни санкции и частен гаранционен фонд
ОБТ настоява административните санкции да бъдат увеличени.
Сдружението също така подкрепя създаването на частен гаранционен фонд, в който туристическите сдружения ще имат определяща роля за създаването и управлението му. Освен това, те настояват за облекчаване на условията за регистрация като туроператор.