недостиг на кадри

Огромният недостиг на кадри в туризма обсъждат на кръгла маса в София (статистика)

В Гранд хотел София се провежда кръгла маса на тема „Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще“, организирана от Българската хотелска асоциация. Събитието ще се фокусира върху един от най-сериозните проблеми в бранша – недостигът на квалифициран персонал, който засяга близо 70% от туристическите обекти.

Стабилност и международна конкурентоспособност

Според Веселин Данев, председател на Управителния съвет на Българската хотелска асоциация, осигуряването на стабилност в обслужването е ключово за запазването на пазарните позиции на България като туристическа дестинация.

„Международните партньори изискват гаранции за качеството на обслужването. Ако не успеем да го осигурим, рискуваме да загубим позиции на глобалния туристически пазар. Само чрез съвместни усилия можем да направим България конкурентоспособна и устойчива дестинация.“, коментира той.

Работниците в туризма са намалели с близо 20 на сто през последните 5 години

  • За периода 2019-2024 година броят на заетите в сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“ у нас е намалял от 182,6 хил. души до 147,5 хил. души
  • Това представлява спад от 19,2 % за периода.
  • За същия период броят на местата за настаняване е нараснал с 10,5 %, а реализираните нощувки са се увеличили с 1,8 %.
  • Най-висок ръст на местата за настаняване и реализираните нощувки се наблюдава при хотелите с категория 4 и 5 звезди – ръст от 18,4 % на местата и 14,6 % на реализираните нощувки.
Веселин Данев, председател на Управителния съвет на Българската хотелска асоциация

Дуалното обучение е възможност за работодателите в туризма

Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева: „Дуалното обучение е възможност за работодателите, това е резерв за нас, извън резерва на работници от трети страни, който може да бъде използван в сектора на туризма.“

Георгиева цитира данни на Световния съвет за пътувания и туризъм, според които през 2023 г. в туризма и свързаните с него отрасли у нас се е формирал БВП на стойност повече от 12 млрд. лева или 6,9 процента, а общият брой работни места в сектора е бил 283 000.

  • За сравнение през 2019 г. приносът в БВП е 9,9 процента и 316 300 заети в сектора. Според Ирена Георгиева това е ясна статистическа констатация за намаляването на ролята на туризма в създаването на БВП и за състоянието на кадрите в този отрасъл у нас.

Сред основните проблеми са:

  • огромен недостиг на кадри, характерен не само за туристическата индустрия
  • изтичане на квалифицирани специалисти в други сектори в конкурентни дестинации, особено след пандемията
  • незадоволителен за младите хора престиж на професиите в сферата на туризма и несигурни условия на труд, които ги демотивират да останат в бранша,

Трудовата миграция е краткосрочно решение на проблемите с липсата на работна ръка, тъй като дългосрочните решения изискват десетилетия, за да може един кадър да се отгледа и обучи, за да стане част от пазара на труда, посочи Мария Минчева от БСК

негативни тенденции на пазара на труда

Българската хотелска асоциация сподели какви са тенденциите в бранша.

  • Най-изразен е спадът на заетостта при служителите до 34-годишна възраст, където заетостта е намаляла с 35,5 % за периода 2019-2024

Заетите лица в туризма след ковид намаляват с 19,2 процента, при среден спад за страната от 9,3 процента.

  • В периода юли-август на миналата година чуждестранните служители в хотелска верига, са достигнали 35,2 % от всички сезонни работници.
  • За сравнение, през 2019 година в същата верига делът е бил 22,3 %
  • Ръстът на брутната заплата в сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“ достига близо 95 на сто за последните 5 години
  • Средната брутна месечна заплата общо за сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“ през 2024 година е достигала 1472 лева. 
  • В обществения туристически сектор средният размер на възнаграждението е бил 1730 лева, докато в частния туристически сектор средната заплата е възлизала на 1461 лева.

Чуждестранни граждани от трети страни спасяват хотелската индустрия в целия ЕС след пандемията

кадровата криза в туризма

Икономическите загуби са в размер на близо 1 милиард лева годишно поради нереализиран туристически потенциал. Въпреки сериозното увеличение на заплатите в сектора през последните години, кадровата криза остава основно предизвикателство пред българския туристически бизнес.

Какви решения се обсъждат?

  • Образователни програми – адаптирани към нуждите на туристическия сектор.
  • Модели за целогодишна заетост – адаптирани от успешни практики в други държави.
  • Визови облекчения – за по-лесен достъп на работници и туристи от нови пазари.
  • Възстановяване на позиции на традиционни пазари – особено след пандемията.
  • Развитие на нови пазари – Турция, Узбекистан, Косово, Скандинавия, Испания.
  • Инфраструктурни подобрения – за удължаване на активния туристически сезон.

Българската хотелска асоциация поема инициативата за създаване на устойчиви решения чрез координиране на обща позиция по кадровия въпрос, разработване на конкретни предложения за институционални и законодателни промени, изграждане на мост между образователната система и бизнеса, както и подпомагане на диалога между всички заинтересовани страни за намиране на дългосрочни решения, посочват от организацията.

__________________________________________

Последвайте TravelRadar.bg във FACEBOOK

Последвайте TravelRadar.bg в INSTAGRAM

Последвайте TravelRadar.bg в LINKEDIN

Последвайте TravelRadar.bg в YOUTUBE

Свързани публикации
Общо
0
Споделете