Коридорът „Вазари“ във Флоренция отново отваря врати
Издигнатият през епохата на Ренесанса пасаж във Флоренция, Италия, който свързва галерия „Уфици“ с двореца на Медичите – Палацо Пити, ще бъде отворен отново за посетители от 20 декември, и ще предложи впечатляващи гледки към историческия италиански град, предаде Ройтерс.
История и архитектура на вазари
- Произход: Коридорът „Вазари“, кръстен на Джорджо Вазари, архитект, художник и писател от XVI в., който го е проектирал, преминава през централната част на Флоренция.
- Река Арно: Той пресича река Арно по моста Понте Векио – една от забележителностите на града.
- Цел: Построен през 1565 г. за няколко месеца, коридорът позволява на Медичите, владетелите на Флоренция, да се придвижват свободно между Палацо Пити и Палацо Векио.
Реставрация и подобрения на вазари
- Реставрационни дейности: Музеят „Уфици“ направи реставрацията и подобренията по безопасността на коридора за 11 млн. евро.
- Затваряне и отваряне: Затворен от 2016 г., коридорът сега ще бъде отворен за групи до 25 души наведнъж.
Какво предлага?
- Маршрут: Посетителите ще могат да се разхождат по коридора от галерия „Уфици“ до градините Боболи на Пити, преминавайки през река Арно от десния бряг на левия.
- Билетите: Цената на комбинираното посещение за коридора „Вазари“ и галерия „Уфици“ е 43 евро.
- Резервацията на билети е задължителна.
Значение на повторното откриване на „вазари“
„Повторното откриване е изключително важно за нас, защото става дума за връщането на един от най-известните и легендарни паметници на Ренесанса“, каза пред Ройтерс ръководителят на галерия „Уфици“ Симоне Верде.
Културна ценност
Галерия „Уфици“ е дом на забележителна колекция от произведения на изкуството, включително творби на Джото, Леонардо да Винчи, Микеланджело, Тициан и Ботичели. Сега посетителите ще имат възможност да се докоснат до още един аспект от културното богатство на Флоренция.
Интересна архитектурна особеност:
- По пътя си коридорът преминава над магазини на моста Понте Векио. Традиционно тези магазини са били месарници, но поради лошите миризми Козимо I нарежда те да бъдат заменени с бижутерски работилници – една традиция, която продължава и до днес.
Тайни прозорци:
- В коридора има специални прозорци, които предоставят различни гледки към града и реката. Най-впечатляващ е големият панорамен прозорец, добавен през Втората световна война от Адолф Хитлер, който обичал гледката към Понте Векио.
Галерия от автопортрети:
Коридорът някога е служил като галерия за колекция от автопортрети на художници, събрана от Медичите. Тази колекция е прехвърлена в други части на галерия „Уфици“, но коридорът все още пази връзката си с изкуството.