Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" достигна българската база на антарктическия остров Ливингстън

Научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ достигна българската база на остров Ливингстън

Научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номер 421 (НИК 421), достигна българската база на антарктическия остров Ливингстън 28 декември, 2025 година, в 22:20 часа българско време, информира началникът на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ във Варна флотилен адмирал проф. Калин Калинов.

„Току що, в 22.20 наше време, за пореден път корабът на ВВМУ достигна базата ни на остров Ливингстън. Капитан втори ранг Радко Муевски заведе всички живи и здрави до целта на прехода! Благодарим ти Командир!“, написа Калинов, информира БТА.

Началникът на ВВМУ пожела успех на всички членове на екипажа на кораба и на полярната експедиция.

Корабът „Св. св. Кирил и Методий“ ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция. Капитан тази година е капитан II ранг Радко Муевски.

Предстои транспортираната с кораба група от научни и логистични работници, натоварена в Ушуая, да бъде разтоварена на българския бряг, след което ще започне разтоварването и на транспортирания от кораба товар, предназначен за довършване на построяването на новия лабораторен модул, провеждането на научноизследователските проекти през този полярен сезон и осигуряването на необходимите хранителни и енергийни запаси за нормалното функциониране на базата.

При плаването в Антарктика на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е капитан-лейтенант Кристиян Иван Агилера (Cristian Ivan Aguilera), офицер от Военноморските сили на Аржентина (Armada Argentina), който ще продължи практиката по осигуряване на кораба с актуална информация за хидрометеорологичната обстановка в района на плаването му, получавана от Хидрографската служба на ВМС на Аржентина.

Задграничното плаване на полярния ни кораб започна на 7 ноември от Морска гара във Варна. Военните моряци ще прекарат 45 дни на Ледения континент, преди да поемат обратно.

ХАРАКТЕРИСТИКА НА научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“

Корабът „Св. св. Кирил и Методий“ е дълъг 67 метра и половина, широк е близо 17 метра. Към момента „Св. св. Кирил и Методий“ е най-големият български кораб, причислен към военноморския флот на страната.

Кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е построен като спомагателен кораб през 1984-та година в доковете на корабостроителницата във Флекефьор, Норвегия. По-късно е придобит от руска компания. Преоборудван е с идеята да бъде използван за строителството на газопровода „Южен поток“.

С години стои на кей на пристанището във Варна. През 2021-ва, няколко години след прекратяването на проекта „Южен поток“, руският собственик на кораба го продава чрез обществена поръчка на консорциума „Българска антарктическа база „Св. Климент Охридски и научноизследователски кораб“, в който участват Висшето военноморско училище във Варна, Софийският университет и Българският антарктически институт.

На официална церемония във Варна на 27 юли 2021-ва кръстница на кораба става номинираната за „Оскар“ българска актриса – Мария Бакалова.

*Снимка с дрон: Фейсбук: Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“

Свързани публикации
туристическо изложение Ваканция и Спа
Прочетете повече

Засилен интерес към участие и посещение от чужбина отчита туристическото изложение Ваканция&СПА Експо

Туристическо изложение Ваканция и Спа: Динамичната концепция, ясното таргетиране и Шенген увеличават международния интерес! туристическо изложение Ваканция и…
Общо
0
Споделете