доларови магазини

„Доларови магазини“ в Куба: Икономическа нужда или риск от социално неравенство?

Доларови магазини в Куба: стъпка към ликвидност

„доларови магазини“

С отварянето в Куба на магазини, в които се приемат плащания само в американски долари, правителството на страната се надява да запълни хазната с чуждестранна валута, но създава риск от засилване на неравенството, пише Франс прес, предаде БТА.

  • Министър-председателят на страната Мануел Мареро Крус обяви през декември 2024 г. постепенното навлизане на пазара на така наречените „доларови супермаркети“.
  • Според него това е „необходим процес“, за да се извади на светло чуждестранната валута, която циркулира „нелегално“ в страната и захранва паралелен валутен пазар.

доларови супермаркети

Защо Куба се обръща към долара?

Куба, която е подложена на засилено икономическо ембарго от страна на САЩ, страда от сериозна липса на ликвидност. Затова се стреми да „придобие“ американската валута, която жителите получават от семействата си в чужбина – вторият по големина източник на валута за страната.

Голямата новина около тези магазини е, че те вече приемат долари в брой – нещо, което не се е случвало от 2004 г. насам.


Реални истории: как се приема промяната?

40-годишен баща, придружен от сина си, разказва, че докато минавал през богатия хавански квартал „Мирамар“, влязъл в чисто нов супермаркет на луксозен хотел – първият, който от януари започна да приема само долари.

„Веднага щом влязох, ми казаха, че (плащането) е в долари“, казва той.
„Беше трудно да обясня това на сина си“, заявява мъжът, допълвайки, че „това не е за нас“, тъй като разполага само с няколко долара в предплатена карта с международно конвертируема валута (MLC), обменени срещу песо на черния пазар.


магазини долари

MLC валутата – загубена стойност

Тази свободно конвертируема валута (MLC) бе създадена през 2019 г. от правителството, когато то започна да доларизира търговията на дребно, но оттогава тя е загубила голяма част от стойността си, отбелязва АФП.


Изобилие в новите магазини

Откакто магазинът е отворен, местните жители пълнят с храна пазарските си колички – необичайна гледка за Куба, където недостигът на продукти и ниските заплати (42 американски долара средна заплата) принуждават хората да търсят нови начини за пазаруване.

„Всеки път, когато идваме, намираме това, което търсим“, споделя 24-годишният Енцо Пуебла.
„Има яйца, олио“ и „много месни продукти“, добавя той. Пуебла получава пари от семейството си, което живее извън страната.


Социално неравенство и частична доларизация

Според кубинския икономист Маурисио де Миранда, „основният проблем с доларизацията е, че тя е частична, тъй като само разходите за потребление са доларизирани“, докато доходите остават в песо.

„Това непременно води до изключване на хора, които нямат възможност да разполагат с долари“, подчертава изследователят от Папския университет Хавериана в Кали, Колумбия.


магазини долари

История на долара в Куба

  • 1959 г. – след революцията на Фидел Кастро, американският долар е забранен, а притежанието му може да доведе до затвор.
  • 1993 г. – Кастро декриминализира долара и се откриват магазини за чуждестранна валута.
  • 2004 г. – доларът отново е изтеглен от обращение.
  • 2024–2025 г. – доларът се връща под формата на плащания в нови супермаркети.

Копие на стратегията от 90-те?

Икономистът Тамарис Бамонде от Американския университет във Вашингтон казва, че новата стратегия е „почти копие на частичната доларизация от 90-те години“.


Ефект от кризите и реформите

  • Пандемията от КОВИД-19
  • Спадът в туризма
  • Неуспешната парична реформа от 2021 г.
  • Девалвацията на песото

Всичко това е създало взривоопасна икономическа ситуация, в която доларът на черния пазар поскъпва, а държавата се опитва отчаяно да възстанови ликвидността.


От доларизация към „дедоларизация“?

Въпреки противоречията, правителството защитава своята стратегия като необходима стъпка за стимулиране на притока на чуждестранна валута, преди да премине към „дедоларизация“ на икономиката.

__________________________________________

Последвайте TravelRadar.bg във FACEBOOK

Последвайте TravelRadar.bg в INSTAGRAM

Последвайте TravelRadar.bg в LINKEDIN

Последвайте TravelRadar.bg в YOUTUBE

Свързани публикации
Общо
0
Споделете