Шенгенското пространство

България е вече пълноправен член на Шенгенското пространство

България е вече пълноправен член на Шенгенското пространство!

От днес България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство. На 12 декември миналата година Съветът на Европейския съюз реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП), в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие.

От 31 март 2024 г. контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния беше премахнат. Това бе прието по време на Испанското председателство на Съвета на ЕС на 30 декември 2023 година.


Промени по границите на България

От днес отпада контролът на всички граници с ЕС. Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от месец ноември на българо-румънската границата в следващите шест месеца ще се осъществява частичен контрол. Директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ гл. комисар Антон Златанов заяви през ноември, че няма да бъдат проверявани 100 % от преминаващите хора и автомобили, а по метода „анализ на риска“, с акцент незаконната миграция, в края на граничната зона ще бъдат отделяни около 5 до 10 % от автомобилите, предимно на изход от България, които ще подлежат на проверка.

Контрол на границите с Румъния

Според обща декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България, на българо-румънската граница ще бъде осъществяван частичен контрол през следващите шест месеца.

  • Няма да бъдат проверявани 100% от преминаващите хора и автомобили.
  • По метода „анализ на риска“ ще бъдат спирани около 5–10% от автомобилите, предимно на изход от България.

Главен комисар Антон Златанов, директор на „Гранична полиция“, поясни, че акцентът на проверките ще бъде върху предотвратяването на незаконна миграция.

Контрол на границите с Гърция

На границата с Гърция ще се прилагат компенсиращи мерки, насочени към:

  • Борба с незаконната миграция.
  • Противодействие на трафика на наркотици и контрабандата.

В същото време, българският служебен вътрешен министър Атанас Илков заяви, че на българо-турската граница ще бъде засилен контролът. От 2 януари 2024 г. там е разположен международен полицейски контингент, включващ 100 служители от България, Австрия, Румъния и Унгария.


Какво се променя за местните власти?

На границата с Гърция

Преди решението на Съвета на ЕС от 12 декември 2023 г. местните власти предприеха следните мерки:

  • Премахване на табелите и бариерите на граничния пункт „Кулата“.
  • Подобряване на инфраструктурата и транспортния поток.
  • Поставяне на нови знаци за ограничаване на скоростта.
  • Обособяване на две ленти за вход и изход.

На пункта „Маказа“ планът включва премахване на препятствията и бариерите. Въпреки че контролът е премахнат, ще има целеви проверки за миграция.

В района на Хасково, пунктовете „Капитан Петко войвода – Орменион“ и „Ивайловград – Кипринос“ са подготвени за новите изисквания.

На границата с Румъния

  • През първите шест месеца след приемането на България в Шенген ще се извършват случайни проверки извън граничната зона.
  • На граничния пункт „Дунав мост 2“ преминаването и събирането на таксите ще продължи както досега.
  • В района на Козлодуй ще има минимални промени в интензитета на проверките.

Специфични пунктове и промени

  • На пунктовете „Кардам“, „Дуранкулак“ и „Северняк“ в област Добрич ще се запазят фитосанитарните проверки за превенция срещу заразни болести по животните.
  • ГКПП „Лом“ ще продължи да се използва за проверка на екипажите на кораби.

Шенгенската информационна система (ШИС)

България е част от Шенгенската информационна система – най-голямата платформа за обмен на данни в областта на сигурността и управлението на границите в Европа.


Ползи за България от членството в Шенгенското пространство

Според президента Румен Радев, присъединяването към Шенген е стратегическа цел, която носи съществени ползи за гражданите и икономиката.

Премиерът Димитър Главчев отбеляза, че икономическият ефект от членството се оценява на над 1.6 милиарда лева годишно. Намаляването на престоя по границите ще спести стотици хиляди часове и ще намали въглеродните емисии.

Европейските лидери, включително Урсула фон дер Лайен и Роберта Мецола, поздравиха България и Румъния за това постижение.

Свързани публикации
туристическо изложение Ваканция и Спа
Прочетете повече

Засилен интерес към участие и посещение от чужбина отчита туристическото изложение Ваканция&СПА Експо

Туристическо изложение Ваканция и Спа: Динамичната концепция, ясното таргетиране и Шенген увеличават международния интерес! туристическо изложение Ваканция и…
Общо
0
Споделете