басейните в гърция с морска вода
Въпреки че някои хотели в Гърция вече използват морска вода в своите басейни, Гърция обмисля ново законодателство, което цели да разшири тази практика, особено на островите, където недостигът на прясна вода е най-остър. Това е част от усилията на правителството да се справи с намаляващите водни запаси и да осигури устойчиво развитие на туризма в страната.
заради сушата в гърция
През последните две години Гърция страда от остра суша. Годишните валежи в страната са намалели с около 12 процента между 1971 и 2020 г. в сравнение с 1901 до 1970 г., според скорошно проучване на Националната обсерватория на Атина.
Предстоящият туристически сезон ще добави допълнителен натиск към ресурсите – особено на островите, които са популярни ваканционни дестинации. Егейските острови и Крит са едни от най-засегнатите, като една пета от валежите им са изчезнали.
Миналата година Гърция привлече почти 33 милиона посетители, генерирайки 28,5 милиарда евро приходи.
план за пестене на водата
Гръцкото правителство обмисля ново законодателство, което да позволи на хотелите на засегнатите от суша острови да пълнят своите плувни басейни с морска вода. Тази мярка е в отговор на сериозните засушавания през последните две години, които са утежнени от туристическия сезон и оказват значителен натиск върху водните ресурси на популярните ваканционни острови.
Заместник-министърът на туризма, Елена Рапти, подчерта важността на законопроекта, като заяви, че той ще премахне съществуващите правни пречки за използване на морска вода в частни басейни, с цел опазване на водните ресурси.
Властта предлага правила за инсталиране на тръбопроводи за изпомпване на морска вода в плувни басейни в крайбрежните хотели. Целта е да се осигури възможност за пестене на вода, която може да се използва за други градски нужди в райони, които са изправени пред недостиг.
критиците на идеята на басейните с морска вода
Планът за опазване на водата кара критиците да се притесняват от екологичните щети от това, което може да бъде изпомпано обратно в морето. В предложението няма стандарти за качество за изпускане на водата – въпреки че басейните с морска вода все още трябва да бъдат дезинфекцирани с химикали.
Хлорът, който обикновено се използва за дезинфекция на басейни, е токсичен за риби и други животни и изхвърлянето на хлорирана солена вода може да наруши баланса на морската среда.