„Мачу Пикчу в Европа“ е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка
SJ Armstrong от онлайн изданието ISLANDS пише:
„Има твърде много претенденти за титлата на европейския Мачу Пикчу, имперският комплекс, изгубен от векове сред планините и горите, непокорен от избиването на конкистадори. В края на краищата, европейските империи са много по-стари от техните перуански колеги.
Мачу Пикчу е построен само преди 550 години, на прага на ранната модерна епоха на Европа, точно след като друг град в югоизточните европейски планини започна да пада. Перперикон, в българските планини, сложи край на 6000-годишно обитаване през 14 век.“
българия: Една от най-евтините и най-недооценени страни в Европа
Авторът на статията за България продължава:
„Разходката в България ще ви струва много по-евтино от ваканцията в Перу. Като за начало, няма да се налага да наемате водач, който безопасно да ви отведе по емблематичната пътека, известна като „похода на смъртта“ или многодневен преход до скритите руини на империята на инките.
- Вместо това можете да наемете кола за средно 40 лв. или $21,65 USD на ден и да шофирате два часа от центъра на Пловдив, за да разгледате Перперикон.
- При силните сезони е важно да планирате пътуването си в съответствие с времето. През зимата руините са покрити със сняг, докато лятното слънце е палещо високо, така че се препоръчват сезони през рамото.
Разкрийте древния град Перперикон – мачу пикчу в европа
Кацнал на 470 м. над морското равнище, укрепеният град Перперикон държеше надмощие над долината на река Перперешка в продължение на хилядолетия. Археолозите смятат, че това е мястото на храма на Дионисий, където Херодот записва пътуванията на поклонници, срещащи се с оракула на бога на виното.
легендата за перперикон
Според легендата екстрасенсът изрича две от най-важните пророчества на древността: великото завоевание на Александър и силата на Гай Юлий Цезар Август. Скитайки между алеите, сведени сега до големи каменни плочи от развалини, можете да си представите уморените души, които тръгват из българските планини, за да търсят утеха при прочутия оракул.
Ще откриете и очертанията на градските стени, дворци и предградия, които се простираха около храма. Кралска резиденция на тракийски племена, величествен римски град и основни камъни са останали след разрушаването на града от готите през 378 г. сл. Хр.
Щом християнството се издига на преден план, градът отново се превръща в религиозен център. Това е последната му епоха на просперитет, помрачена от войни за контрола му между българи и византийци, преди османците да унищожат града-крепост веднъж завинаги през 14 век.
След като се разхождате из полегатите му улици, посетете Историческия музей в Кърджали. Тук ще намерите най-добрите артефакти, открити при разкопките на този значим исторически обект, се казва още в статията на популярния сайт ISLANDS.COM